hobbes4star 0 #1 August 7, 2002 > You Think A Gallon Of Gas Is Expensive? > Makes one think, and puts things in perspective. > Diet Snapple 16 oz $1.29 ......... $10.32 per gallon > Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 ....... $ 9.52 per gallon > Gatorade 20 oz $1.59 ............. $10.17 per gallon > Ocean Spray 16 oz $1.25 ......... $10 .00 per gallon > Brake Fluid 12 oz $3.15 ........... $33.60 per gallon > Vick's Nyquil 6 oz $8.35 ......... $178.13 per gallon > Pepto Bismol 4 oz $3.85 .......... $123.20 per gallon > Whiteout 7 oz $1.39 ............... $25.42 per gallon > Scope 1.5 oz $0.99 ................. $84.48 per gallon > and this is the REAL KICKER...... > Evian water 9 oz for $1.49 ........ $21.19 per gallon. > $21.19 FOR WATER! ....and the buyers don't even know the source. > > So, the next time you're at the pump, be glad your car > doesn't run on water, Scope, or Whiteout, or Heaven forbid, PEPTO > BISMOL or NYQUIL!!!! > > Just a little humor to help ease the pain of your next trip > to the pump...........!if fun were easy it wouldn't be worth having, right? Quote Share this post Link to post Share on other sites
BPO 0 #2 August 7, 2002 Wow! You were really bored, right? Nice info though.. (yep. bored as hell!) Quote Share this post Link to post Share on other sites
hobbes4star 0 #3 August 7, 2002 i wasn't but someone i know wasif fun were easy it wouldn't be worth having, right? Quote Share this post Link to post Share on other sites