0
Zep

Who's better off

Recommended Posts

Ok, I live in Spain. When Friends come over from England or other places they think it's really cheap here, ( in respect to prices in their respective countries)
So I always ask them how many minutes they have to work to buy 4 liters of petrol/gas (4 liters is a US gallon)
For a normal person the answer nearly always is the same, I have to work 12 minutes to buy 4 liters.

So how long do you have to work.

Gone fishing

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tangent (but related to costs of living in Spain)--

I've heard the housing market there is expensive right now and the government is looking at offering subprime mortgages to help first-time buyers who otherwise would have to rent. Is this what you're seeing?
TPM Sister #102

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Tangent (but related to costs of living in Spain)--

I've heard the housing market there is expensive right now and the government is looking at offering subprime mortgages to help first-time buyers who otherwise would have to rent. Is this what you're seeing?



Over the last 5-6 years their has been a tremendous rise in new an second hand house prices, The market is now stagnant as the young people can't afford to buy.
the governments answer is to do virtually nothing. The Subprime 2.5% mortgages have so many conditions attached that I think only about 3-4 percent of applicants are eligible.

Gone fishing

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

You're asking us how much we make or how much gas costs here? Well, it's $3.00 a gallon/ 4 liters. That's all the info. anyone needs. ;)


He's asking for the relative cost of living as compared to the price of 1 gallon of fuel, i.e. how long do YOU need to work in order to buy a gallon.
It's like a base indicator for a regions "cost of living expenses"
He does not need to know either the cost of your fuel or your pay rate. merely mins/gallon (4 litres)
Mine is 8.5mins per gallon
You are not now, nor will you ever be, good enough to not die in this sport (Sparky)
My Life ROCKS!
How's yours doing?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

He does not need to know either the cost of your fuel or your pay rate. merely mins/gallon (4 litres)
Mine is 8.5mins per gallon

But if you know how much gas costs where the person is you can figure out how much they make if you want to.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Quote

He does not need to know either the cost of your fuel or your pay rate. merely mins/gallon (4 litres)
Mine is 8.5mins per gallon

But if you know how much gas costs where the person is you can figure out how much they make if you want to.

If you know the price of gas where they if AND if you give a fuck:S
You are not now, nor will you ever be, good enough to not die in this sport (Sparky)
My Life ROCKS!
How's yours doing?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Quote

Quote

He does not need to know either the cost of your fuel or your pay rate. merely mins/gallon (4 litres)
Mine is 8.5mins per gallon

But if you know how much gas costs where the person is you can figure out how much they make if you want to.

If you know the price of gas where they if AND if you give a fuck:S
I'm sure there are people out there that give a fuck :S

Share this post


Link to post
Share on other sites
Energy commodities are too variable as a benchmark, and taxes warp the end price to the consumer.

How much do you pay for a gallon of milk?
How much do you pay for a standard 5-9 piece pack of gum?
How much do you pay for a box of cereal?
How much do you pay for a can of soup?
How much do you pay for a ream of paper (A4 or 8.5x11)?
How much do you pay for a box of paper clips?
How much do you pay for a gallon of water?
So I try and I scream and I beg and I sigh
Just to prove I'm alive, and it's alright
'Cause tonight there's a way I'll make light of my treacherous life
Make light!

Share this post


Link to post
Share on other sites
As Squeek said. I couldn't care less how much you're gas cost or how much you earn.
I had some English friends staying an it was their first time in Spain
they were amazed at how low the prices are here.
So we did a comparison with net earnings. It worked out that the cost of living is about equal.

If I'd of used Jello shots instead of gas as a comparison I'm sure some people wouldn't of got all testy

Gone fishing

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

0